
Záťažové prikrývky a regenerácia pri športe
Spánok je veľmi dôležitý pre celkové zdravie organizmu. Pomáha nám regenerovať, načerpať nové sily, ale podporuje aj imunitný systém a dôležitú rolu hrá aj v prevencii mnohých ochorení. Je tiež nevyhnutnou a veľmi dôležitou súčasťou regenerácie v živote profesionálnych aj amatérskych športovcov. Svoju rolu v tomto procese však zastávajú aj záťažové prikrývky.
Nemusíte byť vrcholový športovec na to, aby ste dokázali povedať, že po náročnom fyzickom výkone si vaše telo žiada viac oddychu. Mnohí z nás majú podobnú skúsenosť po víkendovej túre, po výlete na bicykli, alebo dokonca aj po fyzicky náročnejšom dni v práci. Šport nás jednoducho núti prekonávať samých seba a častokrát siahnuť aj na dno našich síl. Našou odmenou je zlepšovanie sa v našich športových koníčkoch, ako aj vnútorný rozvoj. Vedľajšími “účinkami” športu však býva práve svalovica či spomínaná únava. V prípade profesionálnych športovcov môže byť podobná situácia na pravidelnom programe a spánok vtedy dosahuje nový level dôležitosti.
Šport & regenerácia
Prekračovanie vlastných fyzických a psychických hraníc pri športovom výkone má na svedomí zmeny potrieb nášho tela. Vysoký kalorický výdaj si žiada aj vyšší príjem stravy, strata vody z tela zasa dostatok hydratácie a dopĺňanie živín. Rovnako to je aj v prípade zvýšeného fyzického výkonu a intenzívnych tréningov, či už silových, rýchlostných alebo dynamických. Vyšší výkon by sa mal preto rovnať aj vyššej regenerácii. Týka sa to aj spánku, ktorého profesionálni športovci dokonca potrebujú viac, ako nešportovci. Únava a každodenné fyzické výkony však častokrát môžu najdôležitejšiu časť regenerácie – spánok, narušiť. Zrejme aj z tohto dôvodu svetoví atléti siahajú po záťažových prikrývkach.
Úloha spánku pri regenerácii
Základom správnej regenerácie je zdravý, kvalitný spánok. Bez neho by boli všetky náročné tréningy a správna strava úplne zbytočné. Počas spánku sa náš organizmus doslova dáva dokopy, načerpáva silu na nasledujúci deň. Vo fáze non-REM sa uvoľňuje rastový hormón, ktorý je nevyhnutný na budovanie a rast svalov. Práve vďaka relaxácii celého organizmu, pri ktorej v spánku dochádza, sa naše svaly dokážu uvoľniť, čím sa aj prirodzene redukuje bolesť. Bez dostatku kvalitného spánku je táto produkcia narušená a tým pádom je zhoršená aj regenerácia, ktorej výsledkom môže byť svalová bolesť alebo slabosť nasledujúci deň.
Ďalším dôležitým hormónom je leptín, ktorý naše telo takisto počas spánku produkuje. Jeho úlohou je regulovať náš apetít. Neadekvátny spánok spôsobuje prerušovanú alebo nedostatočnú produkciu tohto hormónu, čo zase spôsobuje väčší hlad. V kombinácii so zníženou citlivosťou na inzulín to znamená aj vyššiu únavu počas tréningu a teda aj nižšiu výkonnosť.
Kvalitný spánok = lepšie výsledky
Na vlastnej koži sme už všetci zažili, že po dobrom spánku fungujeme jednoducho lepšie aj v práci alebo škole. Je to z toho dôvodu, že aj náš mentálny výkon sa v tomto čase regeneruje. Každý športový výkon si vyžaduje aj vysokú mieru mentálneho výkonu, ktory ide ruka v ruke s tým fyzickým. Regenráciou po mentálnej stránke sa zaoberalo aj niekoľko štúdií, ktoré zistili, že spánok priamo ovplyvňuje presnosť, reaktívnosť, rýchlosť a celkový výkon. Všetky z týchto atribútov sú pri každom športe veľmi dôležité.
Spánok je jednoducho pri športe veľmi dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje výkon. Na to, aby športovci dosiahli tie najlepšie možné výsledky, potrebujú byť vo forme po mentálnej aj fyzickej stránke. Rýchle reakcie a rozhodnutia, presnosť, rýchlosť a dynamika, toto všetko dokáže ovplyvniť kvalitný a dostatočný spánok. Z dlhodobého hľadiska je ešte o niečo dôležitejší, keďže práve telo je pre každého atléta tou najväčšou devízou. Zdravie, regenerácia a aj psychická pohoda sú totiž ovplyvnené našim spánkom.
Gravitka v regenerácii
Záťažové prikrývky sú dnes obľúbené vďaka ich schopnosti pomôcť s celkovým zlepšením kvality spánku, ale aj so zvládaním stresu každodenného života. Ich čaro však objavuje čoraz viac športovcov, ktorí sa spoliehajú na pomoc pri dosiahnutí adekvátnej regenerácie v spánku. Princípy dotykovej terapie, ktoré záťažové prikrývky využívajú, dokážu totiž pomôcť zlepšiť kvalitu spánku alebo dokonca predĺžiť dobu spánku. Zatiaľ čo pre bežného človeka je odporúčaných 7-8 hodín, pre športovcov sa dĺžka pohybuje až okolo 9 hodín. Náročné fyzické výkony však môžu častokrát zhoršiť zaspávanie, čo v regenerácii takisto nie je žiadané. Ak si k tomu prirátame časté cestovanie a striedanie hotelových postelí, zmeny časových pásiem a jetlag, zaspávanie a celkovo spánok v živote športovca nie je vôbec jednoduchá téma. Avšak gravitky v tomto prípade rady pomôžu.

"Deku používám už pár měsíců a od první chvíle jsem si ji zamilovala, pod normální dekou se tak dobře nevyspím. Je to skvělá regenerace po náročných trénincích, jak po fyzické, tak po psychické stránce." Martina Elhenická
Rýchlejšie a jednoduchšie zaspávanie pod gravitkou tak každého užívateľa nasmeruje na dobrú cestu za regeneráciou, kedy si oddýchne aj telo aj myseľ. Vďaka efektu objatia poskytujú pocit bezpečia, ale aj podporujú produkciu oxytocínu. Tento hormón pomáha s relaxáciou, podporuje imunitný systém a hrá tiež rolu v regulácii krvného tlaku, ktorý takisto môže ovplyvňovať kvalitu spánku.
Hormón kortizol, ktorý sa pri športe uvoľňuje udržiava naše telo v strese, ktorý má pozitívny dopad na výkon. Avšak pri zaspávaní môže byť problémom. Vďaka dotykovej terapii záťažovou prikrývkou sa produkcia tohto hormónu reguluje a náš organizmus sa stresu zbavuje. Jednoduchšie sa tak zaspáva, ale aj celý organizmus je vo väčšej pohode.
Záťažová prikrývka je skvelou pomockou pre každého, kto chce zlepšiť svoj spánok, športovcov nevynímajúc. Pridanou hodnotou je aj zlepšená regenerácia, ktorá je v živote atlétov skutočne veľmi dôležitá.
Zdrojové linky, z ktorých sme čerpali:
Podobné blogy

8 tipov ako zlepšiť spánok detí
Spísali sme pre vás 8 skvelých tipov, ako zlepšiť spánok detí. Ak vaše dieťa ťažko…
Read More
Časté otázky: Čo by ste mali vedieť o záťažových prikrývkach
Uvažujete o kúpe záťažovej prikrývke, no nie ste zatiaľ na 100% presvedčení, či je to…
Read More
Spánková hygiena
Sprcha, umyť zuby, odlíčiť sa a spať. Takto vyzerá štandardná večerná hygiena pred spánkom väčšiny…
Read More
Huggo objímací vankúš
V Zoras trávime hodiny rozhovormi o spánku. Rozprávame sa medzi sebou, s našimi obchodnými partnermi,…
Read More
Fyzioterapeutka radí: Ako si doma vytvoriť ideálne miesto na spánok
Spánok je neodmysliteľnou súčasťou našich životov a aj napriek tomu sa nim väčšina z nás…
Read More
Prečo spíme?
Môže kofeín rozhodiť váš spánok? Pomôže vám alkohol zaspať? Aký je rozdiel medzi REM a…
Read More
Ako si vybrať správny matrac. Rozhovor s našim kolegom Mirom
Spánkom strávime tretinu života. Niet divu, že väčšina z nás si aj preto dôkladne vyberá,…
Read More
Prieskum spokojnosti používateľov záťažových prikrývok
Záťažové prikrývky sa v modernom svete postupne stávajú skvelým pomocníkom pri budovaní lepšieho, zdravšieho životného…
Read More
Aká je zdravá poloha pri spánku?
Spaním strávime až tretinu našich životov a práve preto je jeho kvalita viac ako dôležitá.…
Read More
Záťažové prikrývky pre deti
V dnešnej dobe sú záťažové prikrývky spájané najmä s uponáhľaným životným štýlom a nekvalitným spánkom dospelých. Avšak ich…
Read More