
Záťažové prikrývky pre deti
V dnešnej dobe sú záťažové prikrývky spájané najmä s uponáhľaným životným štýlom a nekvalitným spánkom dospelých. Avšak ich benefity môžu zúžitkovať aj deti, ktorým dokážu pomôcť nielen s podobne problematickým spánkom, ale aj ďalšími diagnózami. Aké benefity prináša deťom používanie záťažových prikrývok?
Záťažové prikrývky pre deti nie sú žiadnou novinkou. V 60.rokoch, keď sa začali formovať prvé postupy deep touch pressure therapy, sa rôzne formy záťaže využívali na upokojenie najmä detských pacientov trpiacich diagnózami ako ADHD, autizmus či pri úzkostiach a panických poruchách. Boli to práve rodičia týchto detí, ktorí experimentovali s alternatívnymi metódami s cieľom nájsť riešenie problému svojich drobcov. Z najrôznejších foriem záťaží sa vyvinuli sofistikované prikrývky, aké poznáme aj dnes. Svoje miesto si však nájdu aj pri deťoch, ktoré netrpia spomínanými diagnózami. Ako teda môžu pomôcť v každodennom živote detí a jeho kvalite?
Lepší spánok
Všetci rodičia sa pravdepodobne zhodnú na tom, že nie je nič lepšie, ako keď sa dieťa ráno zobudí v dobrej nálade a s energiou do nového dňa. Keď si uvedomíme, že až 40% detstva deti strávia spánkom, je jasné, že jeho kvalita je veľmi dôležitá, no pritom môže deti trápiť častejšie, ako by sme si mysleli. Benefity zdravého spánku detí sú samozrejme rovnaké, ako u dospelých – majú viac energie, imunitný systém lepšie funguje, dokážu sa lepšie sústrediť, podávajú lepšie výkony v škole, na krúžkoch či pri športoch. Vďačiť za to môžeme princípom deep touch pressure therapy, ktorá sa stará o relaxáciu tela a mysle. Zároveň pomáha stimulovať produkciu serotonínu, čím zlepšuje náladu a zároveň redukuje úzkosti. Stimulácia produkcie melatonínu zase uľahčuje a urýchľuje zaspávanie, ale zlepšuje aj jeho kvalitu. Kvalitný spánok u detí zároveň zabezpečuje aj správny vývoj. Deti, ktoré majú počas detstva dostatok kvalitného spánku sú neskôr podľa štúdie emočne stabilnejšie, jednoduchšie nadväzujú vzťahy a dokážu sa lepšie sústrediť.
Redukcia úzkostí
Ak vaše dieťa trpí úzkosťami, určite viete, ako bezmocne sa môžete cítiť v prípade, keď to na nich príde, či už doma alebo na verejnosti. V niektorých prípadoch je síce nevyhnutná liečba, no vo väčšine prípadov vám pomôže práve záťažová prikrývka. Váha prikrývky spúšťa tvorbu serotonínu a dopamínu – hormónov šťastia, ktoré výrazne vplývajú na náladu, ale dokážu aj redukovať napätie, depresie či úzkosti. Zároveň redukuje produkciu stresového hormónu kortizolu, ktorý takéto stavy môže zhoršovať alebo dokonca spúšťať. Ide o neinvazívnu, praktickú metódu, ktorá môže častokrát predísť návšteve lekára alebo užitiu liekov, keďže dieťa sa dokáže pod záťažov pomerne rýchlo upokojiť.
Pomocník pri ADHD
Deti trpiace ADHD takisto ocenia efekt záťažovej prikrývky. Práve pri tejto diagnóze je terapia záťažovou prikrývkou dobre preskúmaná, podľa štúdie z roku 2014 dokáže záťažová prikrýva v 10% hmotnosti dieťaťa zlepšiť pozornosť a sústredenie, rýchlosť rozhodovania a reakcií a zároveň zredukovať vrtenie a neposednosť. Forma záťaže, napríklad záťažová deka, vesta alebo pokojne aj prikrývka, sa pritom dá použiť nielen v noci, ale aj na rýchle upokojenie počas dňa, kedy dokáže deťom zrelaxovať nielen myseľ, ale aj telo. Deti takto dokážu ostať pri jednej aktivite dlhšie, dokážu sa viac koncentrovať na učenie alebo inú aktivitu, no večer sa takto aj lepšie pripravia na spánok.
Vyvužitie pri autizme
Autistické spektrum sa môže výrazne líšiť. Zatiaľ čo niektoré deti trpiace touto diagnózou môžu byť málo senzitívne na rôzne podnety, iné môžu byť až príliš senzitívne. V oboch prípadoch sa záťažová prikrývka javí ako skvelý pomocník. Pomáha so spánkom, náladou či sústredením, ale aj so špecifickými problémami, ktoré sa môžu vyskytnúť pri tejto diagnóze. Autisti majú častokrát problém presunúť sa z jednej aktivity na druhú, niekedy môže byť náročné dostať ich do napríklad postele či do auta alebo na nejaké konkrétne miesto. Prikrývka alebo iná forma záťaže môže v takomto prípade pôsobiť ako psychologický symbol zmeny.
Ako vybrať prikrývku?
Výber prikrývky pri deťoch je trochu iný ako v prípade dospelých. Zatiaľ čo dospelí by mali siahnuť po prikrývke s hmotnosťou 10% celkovej telesnej hmotnosti, štúdie pri deťoch naznačujú, že môže ísť až o 15-20% ich telesnej hmotnosti. Ak si chcete byť istí, siahnite však po váhe okolo 10% telesnej hmotnosti, ktorá je univerzálna. V prípade, že sa vaše deti v noci odkopávajú, lepšou voľbou môže byť záťažový spacák, ktorý poskytne rovnomerne rozloženú váhu počas celej noci, avšak bez toho, aby pôsobil stiesňujúco.
Záťažová prikrývka by mala byť využívaná jedine pod dohľadom dospelých. Takto môžete zároveň odsledovať, ako vaše ideťa reaguje na jednotlivé váhy a podľa toho prispôsobiť aj výber a typ záťaže. Nezabudnite, že akékoľvek formy záťaže by nemali používať deti mladšie ako 4 roky.
Iné formy záťaže
Pokiaľ máte doma dieťa s diagnózou ako autizmus alebo ADHD, zvážiť môžete aj ďalšie záťažové pomôcky, ktoré jednoducho využijete aj počas dňa. Práve pri týchto diagnózach sú veľmi obľúbené napríklad záťažové vesty alebo deky, ktoré slúžia na rýchle upokojenie dieťaťa počas dňa. Záťaž v takejto forme sa však dá využiť napríklad aj v škole či počas cestovania. Štúdie preukázali, že dieťa trpiace ADHD a využívajúce napríklad záťažovú deku alebo vestu na vyučovaní, sa dokáže lepšie sústrediť a venovať vyučovaniu.
Záťažová prikrývka je skvelou pomôckou nielen pre deti, ale aj dospelých. Poslúži ako doplnková terapia pri mnohých diagnózach, ale aj na upokojenie počas bežných dní. Svoje miesto si nájde vo výbave takmer každého, či už trpíte poruchami spánku, žijete rýchlym, uponáhľaným životom alebo jednoducho len hľadáte zlepšenie celého svojho životného štýlu.
Podobné blogy

Prečo spíme?
Môže kofeín rozhodiť váš spánok? Pomôže vám alkohol zaspať? Aký je rozdiel medzi REM a…
Read More
Ako si vybrať správny matrac. Rozhovor s našim kolegom Mirom
Spánkom strávime tretinu života. Niet divu, že väčšina z nás si aj preto dôkladne vyberá,…
Read More
Prieskum spokojnosti používateľov záťažových prikrývok
Záťažové prikrývky sa v modernom svete postupne stávajú skvelým pomocníkom pri budovaní lepšieho, zdravšieho životného…
Read More
Aká je zdravá poloha pri spánku?
Spaním strávime až tretinu našich životov a práve preto je jeho kvalita viac ako dôležitá.…
Read More
8 benefitov záťažových prikrývok, o ktorých ste (možno) nevedeli
Záťažové prikrývky sa tešia stúpajúcej popularite aj v našich končinách. Zamilovali si ju nielen ľudia…
Read More
Liečba dotykom: Úloha záťažových prikrývok v psychoterapii
Záťažové prikrývky vznikli na podporu liečby autizmu v 60.rokoch. Odvtedy sa však možnosti ich využitia…
Read More
História záťažových prikrývok
Gravity Blankets oslávili v marci tohto roku prvý rok na česko-slovenskom trhu. Aj keď v…
Read More
Gravity Blankets pomáhajú aj známym osobnostiam
Záťažové prikrývky kedysi patrili do rúk odborníkov, ktorí ich využívali na terapeutické účely. Pomáhajú zvládať…
Read More
Ako záťažové prikrývky pomôžu zvládať záťaž z pandémie
Kvalitu spánku ovplyvňuje množstvo faktorov od celkového životného štýlu cez stravu až po vnútorné prežívanie…
Read More
Nakopnite svoju imunitu! Dva tipy, ktoré fungujú aj v časoch korony.
Tento rok nám dáva všetkým zabrať. Denne pribúdajú negatívne správy o preplnených nemocniciach a o…
Read More
Pridaj komentár