Prieskum spokojnosti používateľov záťažových prikrývok
Záťažové prikrývky sa v modernom svete postupne stávajú skvelým pomocníkom pri budovaní lepšieho, zdravšieho životného štýlu, ale aj pomôckou pri liečbe rôznych chronických ochorení a ťažkostí. Stojí za nimi veda, výskumy, no samozrejme aj skúsenosti z reálneho života.
Štúdia v praxi
Aby sme si dokázali lepšie predstaviť efekt záťažových prikrývok, poľský výrobca záťažových prikrývok Gravity a Balance uskutočnil prieskum, ktorého sa zúčastnilo 1000 používateľov záťažových prikrývok, z toho 650 žien a 350 mužov vo veku od 21 do 45 rokov. Cieľom prieskumu bolo priblížiť efekt záťažových prikrývok pri systematickom a dlhodobom používaní a ich dopad na chronický stres a prípadnú insomniu v živote bežných ľudí s rôznymi životnými štýlmi a návykmi. Tento prieskum prebiehal 4 týždne a odhalil skutočne skvelé výsledky.
Štúdia mala subjektívno-objektívny charakter, čo v praxi znamená, že participujúci individuálne ohodnotili výsledky a priebeh, avšak premenné boli zároveň sledované aj objektívne vďaka smart hodinkám, ktoré monitorovali napríklad tep, dĺžku a kvalitu spánku, fázy spánku a úroveň stresu.
Klasická prikrývka vs. záťažová prikrývka
Štúdia prebiehala v troch fázach. Počas tej prvej participanti spali pod svojou klasickou prikrývkou, ktorú bežne používajú každý deň a zároveň si zaznamenávali svoje subjektívne pocity, ktoré dopĺňali aj dáta získané zo smart hodiniek. Rovnaký postup sa zopakoval počas nasledujúcich dvoch týždňov, avšak tentokrát už s použitím záťažovej prikrývky. Každý participant počas tohto obdobia používal vhodnú záťažovú prikrývku, ktorej váha predstavovala okolo 10-15% telesnej hmotnosti konkrétneho užívateľa. Tretia fáza predstavovala návrat ku klasickým prikrývkam a zaznamenávanie subjektívnych pocitov spolu s objektívnymi dátami.
Čo nám hovorí veda?
Záťažové prikrývka nie sú výmysel modernej doby. Ich história siaha až do 70.rokov, kedy vznikli ich prvé verzie práve na pomoc pacientom trpiacim ADHD alebo autizmu. Z nich sa vyformovala skvelá pomôcka, ktorá sa dnes používa nielen ako doplnok pri liečbe, ale aj pri riešení mnohých moderných neduhov vrátane insomnie, zhoršenej kvality spánku, pri nadbytočnom strese, úzkostiach či depresiách a mnohých ďalších diagnózach. Efekt záťažových prikrývok je založený na koncepte deep touch pressure therapy, čiže liečbe hlbokým dotykom. Ten má veľmi priaznivé účinky simulujúce pevné objatie či držanie, ktoré redukuje produkciu stresového hormónu kortizolu. Na základe toho nám záťažové prikrývky dokážu pomôcť v situáciách, kedy máme úroveň hormónu nepríjemne zvýšenú, čo sa môže odraziť v zhoršenom spánku, ťažkom zaspávaní alebo jednoducho v neukontrolovateľnej stresovej situácii. Ako teda dopadli záťažové prikrývky v naše štúdii? Splnili to, čo sa od nich očakávalo?
Menej stresu, lepší spánok
Keďže naša štúdia sledovala subjektívne aj objektívne premenné, získala množstvo cenných informácií z praxe a to na skutočne veľkej vzorke participantov.
88%
zlepšenie kvality spánku pod záťažovou prikrývkou
S použitím záťažovej prikrývky drvivá väčšina účastníkov spala lepšie a dlhšie. V priemere sa dĺžka ich spánku predĺžila dokonca o viac ako 20 %.90%
pocítilo menej stresu a napätia
Prikrývky mali priaznivý vplyv najmä na ľudí žijúcich v neustálom napätí a strese. Títo ľudia sa cítili pokojnejšie, istejšie a zlepšila sa ich koncentrácia.83%
rýchlejšie zaspávali
Značný počet našich respondentov uviedlo, že čas ich zaspávania sa skrátil o viac ako polovicu. V niektorých prípadoch zaspali po menej ako 10 minútach.
Zhoršený spánok, či už kvalitou alebo dĺžkou, sa stáva čoraz rozšírenejším problémom v našej spoločnosti. Niekedy však môže byť riešenie skutočne na dosah, napríklad v podobe záťažovej prikrývky, ktorá nám veľmi jednoducho dokáže pomôcť zredukovať nadmerný stres a jeho nepriaznivé účinky či už na spánok alebo každodenné fungovanie. Dostatočný a kvalitný spánok zároveň pomáha s celkovou regeneráciou, či už po fyzickej alebo psychickej stránke, čím pomáha predchádzať rôznym typom chronických ochorení od diabetu až po kardiovaskulárne ochorenia.
Skvelou správou je aj to, že záťažová prikrývka dokáže pomôcť nielen v noci, ale aj počas dňa. Keďže si vďaka nej v noci lepšie oddýchneme, jej dlhodobé a systematické používanie výrazne zlepšuje aj náš výkon v práci, v škole či pri športe. Participanti, ktorí postrehli zlepšenie kvality života (82%) subjektívne zaznamenali zlepšenie svojej pozornosti a sústredenia, fungovania počas celého dňa, ale aj celkovo pokojnejšie rozpoloženie a pocit bezpečia. Až 40% participantov uviedlo, že práve z týchto dôvodov siahajú po záťažovej prikrývke aj počas dňa, keď hľadajú upokojenie alebo relax.
Podobné blogy
Terapeutické záťažové prikrývky Sensomedic: nový prístup k zlepšeniu starostlivosti v zdravotníctve
S veľkou radosťou predstavujeme novinku v našom portfóliu - Sensomedic terapeutické záťažové prikrývky. Tieto prikrývky…
Read MoreHlboký spánok: ako dosiahnuť kvalitnejší spánok a lepšiu regeneráciu
Zaistenie dostatočného množstva hlbokého spánku je kľúčové pre udržanie dobrého zdravia a vitality. Ale čo…
Read MoreLepší spánok bábätiek
Každý rodič vie, že kľúčom k šťastnému a zdravému bábätku je dobrý spánok. No ako…
Read MoreAko vybrať matrac pre deti do 3 rokov
Vaše dieťa si zaslúži len to najlepšie, a preto odporúčame a predávame matrace, ktoré zaručia…
Read MoreVedecké štúdie o záťažových prikrývkach
Záťažové prikrývky sú viac než len trendom v oblasti spánku a relaxácie; sú predmetom vedeckého…
Read MoreZáťažová prikrývka v psychoterapii
Prečo práve záťažová prikrývka? Prečo práve záťažová deka? Historicky sme ju v našej oblasti poznali…
Read MoreRozdiely medzi záťažovými prikrývkami
Záťažové prikrývky sú v posledných rokoch stále obľúbenejšie. A nie je sa čomu čudovať! Vďaka…
Read MorePCM v záťažových prikrývkach Gravity a Balance: Revolučná technológia pre dokonalý spánok
Zdravie, vitalita a kvalitný spánok sú kľúčové slová dnešnej doby. V dnešnom svete, kde je…
Read More8 tipov ako zlepšiť spánok detí
Spísali sme pre vás 8 skvelých tipov, ako zlepšiť spánok detí. Ak vaše dieťa ťažko…
Read MoreČasté otázky: Čo by ste mali vedieť o záťažových prikrývkach
Uvažujete o kúpe záťažovej prikrývke, no nie ste zatiaľ na 100% presvedčení, či je to…
Read More
Pridaj komentár