Záťažová prikrývka nie je len taká obyčajná perina. Je to ťažká prikrývka, ktorá sa vyrába za účelom poskytnúť terapeutické benefity. Dostupná je v niekoľkých rôznych váhach zvlášť určených pre deti a zvlášť pre dospelých, ktoré je možné vyberať si podľa výšky a váhy užívateľa. Vyplnená je špeciálnym materiálom, ktorý vytvára žiadanú záťaž a rovnomerne ju distribuuje na celé telo. Svojou váhou simuluje pocit objatia a tým vytvára terapeutický efekt, pod ktorým sa telo prirodzene uvoľní. Dochádza tak ku redukcii stresu, nepokoja a naše telo sa tak skvelo pripraví na spánok a odpočinok. Záťažová prikrývka pomáha s mentálnym aj fyzickým odpočinkom.

Záťažové prikrývky sú overenou terapeutickou pomôckou, ktorú je možné využívať bez nutnosti konzultácie s lekárom pri týchto diagnózach:

  • Poruchy spánku a nespavosť
  • ADD a ADHD
  • Stres
  • Aspergerov syndróm a autizmus
  • Syndróm nepokojných nôh
  • Úzkosť a panické záchvaty
  • Alzheimer
  • Parkinson
  • Demencia

Konzultácia s lekárom je nevyhnutná pri ochoreniach srdca, cukrovke alebo počas tehotenstva. Viac informácií nájdete aj v našom blogu.

Ideálna váha záťažovej prikrývky by mala predstavovať približne 10% vašej telesnej hmotnosti. Po čase používania si však váhu prikrývky môžete zvoliť podľa vlastných preferencií. Ak chcete váhu zmeniť, ku obliečke je možné dokúpiť už len novú výplň.

Výrobca záťažových prikrývok Gravity® a Balance® je oficiálnym dodávateľom týchto značiek pre celý európsky trh. Výroba sa nachádza v Poľsku, sklenené guličky pochádzajú z Česka a certifikované udržateľné látky pochádzajú z Európy. Každý komponent záťažových prikrývok dbá na prvotriednu kvalitu. Na slovenskom a českom trhu sme výhradným distribútorom záťažových prikrývok Gravity®, Balance® a záťažových diek Senso Rex a mnohých záťažových doplnkov.

Každé balenie záťažovej prikrývky obsahuje buď celoročnú alebo letnú obliečku a záťažovú výplň. Obliečky by mali byť prané jemným prostriedkom v práčke na maximálne 40°C bez použitia bielidiel, a nemali by byť žehlené ani sušené v sušičke. Stačí ich vysušiť vo vodorovnej polohe a počas dlhej doby ostanú príjemne mäkké a hebké.

Samotná výplň – paplón, prikrývky Gravity® sa môže prať v práčke pri 30°C, avšak je potrebné skontrolovať, či váha paplóna nepresiahne hmotnostné limity vašej práčky. Odporúčame preto čistenie v čistiarni. Výplň prikrývky Balance® nie je možné prať ani čistiť v čiastiarni.

Balenie prikrývok Gravity® a Balance® obsahuje celoročnú alebo letnú prikrývku a záťažovú výplň. Celoročná obliečka je vyrobená z jemného minky flisu, pričom vnútro je vyrobené zo 100% organickej bavlny. Jednu stranu letnej obliečky tvorí rovnaký minky flis a druhú 100% organická bavlna. Záťažovú výplň – paplón tvorí 68% bavlna a 32% polyesterové vlákna.

Mikroguličky, ktoré tvoria výplň záťažovej prikrývky Gravity® a starajú sa o vytvorenie želanej záťaže, sú vyrábané v Česku. Všité sú do špeciálnym komôrok na celej ploche prikrývky, čím zabezpečujú rovnomerné rozdelenie váhy.

Guličky z nehrdzavejúcej ocele tvoria výplň prikrývky Balance®. Upevnené sú na tkannine po celej ploche prikrývky, nehýbu sa zabezpečujú rovnomernú distribúciu váhy. 

Hlavným rozdielom medzi týmito prikrývkami je výplň, konkrétne typ záťaže. Gravity® využíva na vytvorenie želanej záťaže sklenené mikroguličky distribuované v špeciálnych komôrkach, zatiaľ čo Balance je vyplnené guličkami z nehrdzavejúcej ocele prichytenými na tkanine. Rozdiel nájdeme aj pri obliečkach – prikrývka Balance® umožňuje pevné prichytenie výplne a obliečky pomocou zipsu, čím predchádza kĺzaniu obliečky.

Paplón Gravity® má mäkkú výplň a je dodávaný spolu s príjemnou a jemnou obliečkou. Paplón prináša pocit duchny starej mamy a je určený na hlboký relax a pokojný nočný spánok. Deka Senso Rex neobsahuje mäkkú výplň a odporúčame ju skôr na denný odpočinok a rýchle zkľudnenie pre deti počas dňa. 

Záťažové prikrývky využívajú účinky proprioreceptívnych vstupov, ktoré tiež známe ako tlaková stimulácia hlbokým dotykom”, čo je odporúčaná liečebná procedúra stimulujúca hlboké nervové zakončenia v ľudskej pokožke. Táto tlaková stimulácia prispieva k zlepšeniu spánku, nálady aj odpočinku. Prispieva tiež k rýchlejšiemu odbúravaniu stresového hormónu kortizolu a zvýšenej produkcii serotonínu – hormónu šťastia. Pomáha tým k lepšej regulácii trvného tlaku aj tepu.