História záťažových prikrývok

História záťažových prikrývok Príbeh záťažových prikrývok siaha až ku základom deep touch pressure therapy, ktorá bola vyvinutá v 60.rokoch. Využívaná bola na upokojenie pacientov trpiacich ADHD, autizmom, post-traumatickou stresovou poruchou či pri zmierňovaní úzkosti a depresie. Táto terapia využíva tlak a záťaž na stimuláciu produkcie serotonínu - hormónu dobrej nálady. Liečba záťažou však nebola vždy štandardizovaná, najskôr sa pri terapii využívali rôzne typy záťaží, až neskôr sa zrodila prvá záťažová prikrývka. Začalo to experimentálnymi výplňami ako kamienky či ryža, potom sa osvedčili sofistikovanejšie výplne ako slenené mikroguľôčky, ktoré poskytovali rovnomerné rozloženie váhy a tlaku.

Deep touch pressure therapy

Terapia hĺbkovým dotykom využíva pevné objatie, stískanie či silné držanie, ktoré telu prináša upokojujúci efekt. Táto terapia sa aplikuje na upokojenie tela a mysle detí, ale aj dospelých, a práve záťažové prikrývky sú najrozšírenejším a najpraktickejším nástrojom tejto terapie. Váha záťažovej prikrývky simuluje pevné objatie alebo držanie, ktoré sú pri deep touch pressure therapy kľúčové. Tým pomáha zmierňovať symptómy diagnóz ako autizmus, ADHD, insomnia, panická porucha, uľaví pri zvýšenej stresovej záťaži alebo pri úzkostiach.

Ruka v ruke s vedou

Záťažové prikrývky si prešli svojim vývojom a dnes za sebou majú nielen množstvo spokojných majiteľov, ale aj niekoľko štúdií, ktoré potvrdzujú ich benefity. Váha, ktorá je v prikrývke rozložená sa stará o podporu tvorby serotonínu - hormónu dobrej nálady, ale stimuluje aj tvorbu melatonínu - hormónu, ktorý ovlyvňuje cirkadiánny rytmus tela a teda priamo ovplyvňuje spánok a zaspávanie. Záťaž však zároveň redukuje tvorbu kortizolu, stresového hormónu, čím prispeva k psychickej pohode, redukcii stresu, lepšiemu zaspávaniu a kvalitnejšiemu spánku.

Prieskum spokojnosti používateľov záťažových prikrývok

88%

zlepšenie kvality spánku pod záťažovou prikrývkou

S použitím záťažovej prikrývky drvivá väčšina účastníkov spala lepšie a dlhšie. V priemere sa dĺžka ich spánku predĺžila dokonca o viac ako 20 %.

90%

pocítilo menej stresu a napätia

Prikrývky mali priaznivý vplyv najmä na ľudí žijúcich v neustálom napätí a strese. Títo ľudia sa cítili pokojnejšie, istejšie a zlepšila sa ich koncentrácia.

83%

rýchlejšie zaspávali

Značný počet našich respondentov uviedlo, že čas ich zaspávania sa skrátil o viac ako polovicu. V niektorých prípadoch zaspali po menej ako 10 minútach.

Balance záťažová prikrývka pre deti

162 189 

Záťažová deka pre deti

129 162 

Záťažový spacák pre deti

143 166 

Gravity záťažová prikrývka pre deti

151 173 

Balance záťažová prikrývka pre dospelých

219 259 

Gravity záťažová prikrývka pre dospelých

184 239 

Skúsenosti našich zákazníkov a zákazníčiek

Už týždeň zijem v spoločnosti záťažovej prikrývky. Chvílku sme si na seba zvykali no vytvorilo sa medzi nami silné puto 🙏😍 Kopu času spolu trávime pri relaxi na gauči pri dobrých filmoch. Vrelo odporúčam tento vzťah každému kto rád oddychuje 🤗

Dominikzákazník

So spánkom som nemávala vôbec problémy, no počas pandémie sa zhoršilo najmä moje zaspávanie. Hneď, ako som si ľahla do postele, aj bez ohľadu na únavu, mi začali hlavou víriť myšlienky a moje zaspávanie tak bolo pomalé a nepokojné. Vyskúšala som teda gravitku (6kg pri váhe cca 60kg), a zaspávanie bolo hneď pri prvom použití omnoho rýchlejšie a pokojnejšie. Čo ma však prekvapilo bolo, že aj napriek tomu, že som si myslela, že mám zdravý a hlboký spánok, s gravitkou bol ešte lepší. Ráno sa cítim ešte viac oddýchnutá.

Sašazákazníčka

Celú zimu som spával pod 8 kg gravity blanket. Nie len môj pocit, ale aj spánkový monitor tvrdia, že sa mi výrazne zlepšila kvalita spánku. Jednotlivé fázy sa plynulo striedajú, pričom sa zvýšil podiel hlbokého spánku a REM fáz. Prikrývka je veľmi teplá, ale nemám pod ňou pocit, že by som sa chcel odkopať. A hack na záver... Ranné postielanie zároveň funguje ako rozcvička 😄

Ivanzákazník

Základom pri kúpe je vybrať správnu hmotnosť, určite odporúčam si nechať poradiť. Mám 6kg záťažovú prikrývku. Po 5 mesiacoch používania ju hodnotím veľmi pozitívne. Spím pokojnejšie počas celej noci, vždy rýchlo zaspím, upokojí rozlietanú myseľ pred spánkom. Jediné mínus je jej hmotnosť pri cestovaní 🙂

Danazákazníčka