Liečba dotykom: Úloha záťažových prikrývok v psychoterapii
Záťažové prikrývky vznikli na podporu liečby autizmu v 60.rokoch. Odvtedy sa však možnosti ich využitia rozšírili omnoho ďalej. Dnes predstavujú skvelý doplnok pre ľudí trpiacich úzkosťami, nespavosťou alebo zvýšenou záťažou a stresom. Avšak ich pravý potenciál sa odkrýva každým dňom.
Funkcia záťažových prikrývok je založená na koncepte deep touch pressure, čiže na hĺbkovom dotyku, ktorý sa v priebehu rokov ukázal ako efektívna terapia pri rôznych diagnózach a problémoch. Sila dotyku je hlavným elementom pri body-psychoterapii, o ktorej nám viac prezradila odborníčka, PhDr. Denisa Maderová, klinická psychologička a psychoterapeutka.
Čo je body-psychoterapia?
Body-psychoterapia, niekedy nazývaná aj psychoterapia zameraná na telo, je psychoterapeutický smer vychádzajúci z hlbinnej psychológie. Kombinuje metódy a teórie psychológie a psychoterapie, pričom jej základy sú zamerané na charakter človeka, ale aj na jeho psychické a somatické zdravie.
Zaoberá sa psychickou stránkou človeka, ktorá je výrazne formovaná v ranných štádiach života, kedy môže dochádzať k frustráciám potrieb, čo môže mať neskôr vplyv nielen na formovanie osobnosti, ale aj na celkové zdravie. Je to však veľmi komplexný smer, ktorý sa sústreďuje aj na skúmanie súvislostí medzi emocionálnym prežívaním a vegetatívnymi procesmi v tele, ktoré sa navzájom ovplyvňujú. S tým súvisí vegetoterapia, terapeutická metóda zameraná na spracovanie emócií a traumatických zážitkov na úrovni tela. V praxi to znamená, že emócie a pocity sú prežívané fyzickými symptómami, napríklad pocitom tlaku, chvenia či zovretia. Cieľom vegetoterapie je pomôcť odbúrať nahromadené napätie, na čo je využívaný práve dotyk.
Úloha dotyku
Podľa body-psychoterapie je dotyk veľmi dôležitý faktor, ktorý ovplyvňuje naše celkové zdravie od úplne ranných momentov na svete. Dotyk je kľúčový pri správnom vývoji fyzickej, ale aj psychickej stránky a jeho nedostatok je podľa tohto odvetvia príčinou mnohých ochorení alebo problémov. V rannom období života predstavuje doslova základnú potrebu na fyzickej aj psychickej úrovni a vďaka nemu dochádza ku správnej tvorbe hormónov, ktoré následne regulujú nervovú sústavu aj celkový vývoj organizmu. Práve túto teóriu body-psychoterapia využíva v praxi, kedy okrem psychoterapie aplikuje aj liečbu dotykom. “Z pohľadu psychoterapie zameranej na telo sú všetky orgánové systémy vzájomne prepojené s emocionálnym prežívaním a s psychikou. Celkové zdravie človeka je tak závislé od uspokojovania fyziologických, ale aj psychických potrieb hlavne v období raného detstva ako aj v ktoromkoľvek období života človeka,” vysvetľuje PhDr. Denisa Maderová.
Dotyk tak zároveň predstavuje aj významný terapeutický nástroj, ktorý využíva práve body-psychoterapia. Má harmonizujúci a liečivý účinok pre celý nervový systém, uvolňuje nahormadené napätie. V rámci tohto typu terapie sa preto využívajú rôzne techniky vrátane vegetoterapie, stabilizačných techník či biodynamických masáží, ktoré podporujú samouzdravujúce procesy v tele. Body-psychoterapia sa však zaoberá aj ochoreniami, ktoré sú spôsobené dlhodobým stresom, vysokou záťažou či nesprávnym životným štýlom. V každom prípade rieši problémy na psychickej úrovni, ktorá následne reaguje aj na tej fyzickej.
Záťažové prikrývky v body-psychoterapii
Už len fakt, že záťažové prikrývky vznikli za účelom podpornej liečby autizmu, nám hovorí, akú dôležitú rolu môže mať dotyk v rámci terapií. Využívajú deep touch pressure metódu, ktorá simuluje objatie alebo dotyk, čím navodzuje pocit bezpečia a pomáha s upokojením tela a mysle. Svoje miesto tak nachádzajú aj práve v rámci body-psychoterapie. “Vychádzajúc z praxe môžem považovať záťažové prikrývky za pomoc pri dosýtení bazálnej potreby bezpečia, či už pri deťoch alebo dospelých,” hovorí odborníčka PhDr. Denisa Maderová. Gravitky tak môžu byť skvelou pomôckou na podporu terapie v domácom prostredí, kde dokážu pomôcť s mnohými problémami či ochoreniami.
Práve dotyk je skvelým prostriedkom na liečbu tráum, pri ktorých sa klasická verbálna psychoterapia neosvedčila. Väčšinou sa to týka traumatizácie, ktorá vznikla ešte v predverbálnom období (čiže ešte predtým, ako sme začali v detstve hovoriť). Veľmi účinná je aj v prípade terapie posttraumatickej stresovej poruchy, pri neurologických ochoreniach ako skleróza multiplex, či pri poruchách spánku, prepracovanosti a mnohých ďalších problémoch.
Výskumy sa stále zaoberajú spojitosťou medzi záťažovými prikrývkami a ich efektivitou pri liečbe rôznych diagnóz, ale aj ich funkciou v rámci body-psychoterapie. Psychologické závery, ktoré vychádzajú z teórie psychoterapie sú však podľa p. Maderovej už skúmané aj v praxi. Dotyk a efekt objatia, ktorý však takéto prikrývky ponúkajú, je už teraz mimoriadne perspektívny, čo dosvedčuje neustále stúpajúci počet ľudí, ktorí po nich siahajú z najrôznejších dôvodov.
Podobné blogy
Terapeutické záťažové prikrývky Sensomedic: nový prístup k zlepšeniu starostlivosti v zdravotníctve
S veľkou radosťou predstavujeme novinku v našom portfóliu - Sensomedic terapeutické záťažové prikrývky. Tieto prikrývky…
Read MoreVedecké štúdie o záťažových prikrývkach
Záťažové prikrývky sú viac než len trendom v oblasti spánku a relaxácie; sú predmetom vedeckého…
Read MoreZáťažová prikrývka v psychoterapii
Prečo práve záťažová prikrývka? Prečo práve záťažová deka? Historicky sme ju v našej oblasti poznali…
Read MoreRozdiely medzi záťažovými prikrývkami
Záťažové prikrývky sú v posledných rokoch stále obľúbenejšie. A nie je sa čomu čudovať! Vďaka…
Read MorePCM v záťažových prikrývkach Gravity a Balance: Revolučná technológia pre dokonalý spánok
Zdravie, vitalita a kvalitný spánok sú kľúčové slová dnešnej doby. V dnešnom svete, kde je…
Read MoreČasté otázky: Čo by ste mali vedieť o záťažových prikrývkach
Uvažujete o kúpe záťažovej prikrývke, no nie ste zatiaľ na 100% presvedčení, či je to…
Read MorePrieskum spokojnosti používateľov záťažových prikrývok
Záťažové prikrývky sa v modernom svete postupne stávajú skvelým pomocníkom pri budovaní lepšieho, zdravšieho životného…
Read MoreZáťažové prikrývky pre deti
V dnešnej dobe sú záťažové prikrývky spájané najmä s uponáhľaným životným štýlom a nekvalitným spánkom dospelých. Avšak ich…
Read More8 výhod záťažových prikrývok, o ktorých ste (možno) nevedeli
Záťažové prikrývky sa tešia stúpajúcej popularite aj v našich končinách. Zamilovali si ju nielen ľudia…
Read MoreHistória záťažových prikrývok
Gravity Blankets oslávili v marci tohto roku prvý rok na česko-slovenskom trhu. Aj keď v…
Read More
Pridaj komentár