Čo je to svetelná hygiena?

Svetelná hygiena je systém práce so svetlom a svojim vlastným organizmom. Sú to rôzne návyky, ktoré nám pomáhajú udržiavať správny cirkadiánny rytmus a tým celkovo zlepšovať kvalitu života. Cieľom svetelnej hygieny je vytvárať také podmienky počas dňa, ktoré čo najverenejšie odrážajú prirodzený režim dňa a noci. Vo svete, kedy neexistovali žiarovky a displeje sme svetelnú hygienu nepotrebovali, pretože naše telo a myseľ fungovali najmä na prirodzenom svetle. Naše domácnosti sú však plné najrôznejších žiaroviek, LED svietidiel, monitorov, obrazoviek, displejov a kontroliek, ktoré neladia s prirodzeným rytmom dňa. Svetelnou hygienou ich však dokážeme optimalizovať.

Červené okuliare pre deti Vitae

21,00 

Vitae biodynamická žiarovka

106,00 

Červená fólia na blokovanie modrého a zeleného svetla 15×30 cm

2,00 

Červené okuliare – filter modrého svetla Vitae

28,00 

Kniha Cirkadiánní kód

14,00 

Stolová lampa s klipom čierna farba

29,00 

Príprava na spánok

Existovať vo večerných hodinách bez svetla sa samozrejme nedá. Avšak vďaka moderným pomôckam môžeme redukovať jeho potenciálne negatívny vplyv na náš spánok. Väčšina mladých ľudí v dnešnom svete doslova zaspáva s telefónom v ruke. Displej smartfónu je častokrát posledná vec, ktorú vidia predtým, ako si ľahnú. Dôležité je však zbaviť sa tohto zvyku a ideálne úplne vyradiť používanie akýchkoľvek technológií vyžarujúcich studené svetlo aspoň 2 hodiny pred spaním. Pokiaľ však smartfón či počítač potrebujete používať napríklad na prácu alebo štúdium, nezabudnite si zapnúť červený filter. Niektoré smartfóny majú túto funkciu vbudovanú vo svojom softvéri, tie ktoré ju nemajú môžu vyskúšať rôzne aplikácie. Ďalšou praktickou alternatívou sú aj červené okuliare, ktoré môžete využiť aj na sledovanie televízie či na čítanie.

Nezabudnite ani na drobnosti akými sú rôzne displeje či kontrolky na domácich spotrebičoch. Môžu to byť spomínané budíky, ale aj routre, čističky vzduchu, nabíjačky a mnoho ďalších. Aj keď sa to nezdá, tieto kontrolky a displeje takisto dokážu organizmus rozhodiť. Vyriešiť to však môžete veľmi jednoducho. Stačí na problematické spotrebiče aplikovať oranžovú alebo červenú fóliu, ktoré blokujú modré a zelené vlnové dĺžky.

Rola svetla v našom živote

Náš organizmus je so svetlom veľmi úzko spätý. Východ slnka nielen symbolicky, ale aj prakticky znamená prebúdzanie, vstup do nového dňa. Západ slnka zase zase symbolizuje čas na ukončenie dňa a následný oddych. Striedanie dňa a noci je naviazané na náš biorytmus, funkciu orgánov a s tým súvisiacu energiu. V priebehu dňa sa striedajú rôzne typy svetla, ktoré môžeme rozdeliť do dvoch základných kategórií - neutrálne a teplé. Neutrálne svetlo obsahuje celé farebné spektrum. Vďaka obsahu azúrovej, ale čiastočne aj modrej a zelenej zložky takéto svetlo pomáha mentálnemu výkonu počas dňa - podporuje rozmýšľanie a sústredenie. Ku koncu dňa sa však práve tieto zložky postupne vytrácajú a dominovať začínajú oranžová a červená zložka. Vďaka ich nižšiemu zastúpeniu takéto svetlo narozdiel od denného, neutrálneho neblokuje tvorbu melatonínu, ktorý sa stará o rýchlejšie zaspávanie aj kvalitnejší spánok. Dnes však ľudstvo nefunguje iba na prirodzenom svetle tak, ako kedysi. K dispozícii máme najrôznejšie vynálezy, od tých najzákladnejších ako žiarovka, až po displeje smartfónov. Organizmus už teda neprichádza do styku s jediným zdrojom svetla, s ktorým je maximálne spätý, ale stretáva sa s novými typmi, ktoré môžu mať vplyv na jeho prirodzený rytmus. Nesprávne, časté a intenzívne používanie svetla môže mať preto neblahý dopad aj na spánok.

Nastavenie červeného filtru na iPhone/iPad

Nastavenie červeného filtru na Macbook