Záťažová prikrývka v psychoterapii
Prečo práve záťažová prikrývka?
Prečo práve záťažová deka? Historicky sme ju v našej oblasti poznali predovšetkým na podporu práce s autizmom, kde stimuluje hĺbkové vnímanie a vedie k upokojeniu nervového systému. Vďaka svojmu pôsobeniu je však vhodná na širšie spektrum ťažkostí vrátane práce s každodenným stresom a napätím.
Anistresová deka prináša upokojenie, spomalenie, spojenie s telom. Jej prínosy sa objavujú aj v iných súvislostiach. A nachádza si cestu do mnohých terapeutických centier aj domácností. Možno ju účinne využiť vo chvíľach zvýšeného stresu, pri širokom spektre problémov, napr: ADHD, úzkostné poruchy, problémy s pozornosťou, roztržitosť, poruchy spánku, neurotické poruchy, poruchy správania, afektívne poruchy, syndróm CAN, posttraumatická stresová porucha.
Záťažové prikrývky stimulujú predovšetkým dotyk (preto nás často upokojuje zabalenie sa do akejkoľvek prikrývky, obloženie vankúšmi, objatie rukami), pomáhajú vytvárať pocit bezpečia a upokojujú telo a myseľ. Ich hmotnosť tiež pomáha vytvárať komplexnejšie vnímanie tela. Mozog funguje tak, že si nevšímame bežné veci. Telo si zvyčajne uvedomujeme, keď v ňom zažívame nepohodlie. Záťažová deka na začiatku sedenia pomáha zastaviť sa, uvedomiť si vlastné telo a vytvoriť pocit bezpečia. Zároveň vytvára pre klienta zážitok z momentu, keď sa jeho telo zastaví a on vníma pocit, ktorý v tele vyvoláva.
Ako funguje záťažová prikrývka?
Ako s ňou pracujeme v terapeutickom procese? Nie každému klientovi je používanie záťažovej deky príjemný. Rovnako ako všetky ostatné techniky a pomôcky ju nemožno univerzálne odporučiť každému. V prípade ambivalencie môžeme s dekou pracovať postupne, zaťažovať len klientove nohy a nechať na klientovi, či chce používať deku na väčšie časti tela. Po osobných skúsenostiach klienti často sami siahnu po deke, keď cítia potrebu. Ďalším variantom je, keď prídem s ponukou použiť ju počas sedenia v čase, keď by mohla byť pre klienta vhodným nástrojom.
Túto skúsenosť by som rozdelila do troch kategórií
- Klienti, ktorí si na začiatku terapie sami vezmú deku, pretože im vyhovuje záťaž a pocit zastavenia, ktorý prináša. Majú už skúsenosť s reakciou na záťaž a jej používanie im pomáha vytvoriť bezpečnú atmosféru a zároveň ich ukotvuje v čase a na mieste. Prirodzene tak podporuje stav upokojenia, uvoľnenia, lepšej koncentrácie. Sami dokážu rozlíšiť, kedy sa im pri jeho používaní dobre pracuje a kedy cítia, že potrebujú väčšiu podporu.
- Situácie, keď ju ponúkam ako súčasť terapeutického procesu v rámci techniky práce – namiesto objatia, vo chvíli silného emocionálneho rozrušenia, vo chvíli nepokoja, keď potrebujeme, aby si klient uvedomil svoje telo. Klient si sám vyskúša, ako sa pod dekou cíti, či po jej použití vníma zmenu.
- Situácie, keď klient nemôže niesť žiadnu váhu na tele. Odmieta použitie záťažovej deky.
Záťažovú deku v psychoterapeutickej praxi vnímam pozitívne. Je to účinný nástroj v mnohých situáciách. Či už na vytvorenie bezpečného prostredia, vo chvíľach, keď klient potrebuje pocit objatia, alebo pri uvedomovaní si telesných hraníc pri úzkosti a nácviku práce s upokojovaním tela. Účinné je nielen použitie, keď má klient deku celú na sebe, ale aj keď ju má prehodenú cez nohy alebo dokonca len cez chodidlá. Kľúčová je podpora klienta pri manipulácii s dekou, keď by sa pod ňou cítil nepríjemne. Záťaž môže byť pohodlná a účinná len počas niektorých častí terapie. Rovnako tak môže byť pre niekoho pohodlné mať deku položenú cez seba počas celého sedenia. Zároveň je pre niektorých klientov skúsenosť so záťažovou dekou funkčným nástrojom, ktorý môžu použiť doma v čase potreby na prekonanie vlastného napätia a psychickej nepohody.
Autorka textu:
Mgr. Michaela Kalužný Kříčková
psychologička
www.michaelakrickova.cz
Podobné blogy
Terapeutické záťažové prikrývky Sensomedic: nový prístup k zlepšeniu starostlivosti v zdravotníctve
S veľkou radosťou predstavujeme novinku v našom portfóliu - Sensomedic terapeutické záťažové prikrývky. Tieto prikrývky…
Read MoreVedecké štúdie o záťažových prikrývkach
Záťažové prikrývky sú viac než len trendom v oblasti spánku a relaxácie; sú predmetom vedeckého…
Read MoreRozdiely medzi záťažovými prikrývkami
Záťažové prikrývky sú v posledných rokoch stále obľúbenejšie. A nie je sa čomu čudovať! Vďaka…
Read MorePCM v záťažových prikrývkach Gravity a Balance: Revolučná technológia pre dokonalý spánok
Zdravie, vitalita a kvalitný spánok sú kľúčové slová dnešnej doby. V dnešnom svete, kde je…
Read MoreČasté otázky: Čo by ste mali vedieť o záťažových prikrývkach
Uvažujete o kúpe záťažovej prikrývke, no nie ste zatiaľ na 100% presvedčení, či je to…
Read MorePrieskum spokojnosti používateľov záťažových prikrývok
Záťažové prikrývky sa v modernom svete postupne stávajú skvelým pomocníkom pri budovaní lepšieho, zdravšieho životného…
Read MoreZáťažové prikrývky pre deti
V dnešnej dobe sú záťažové prikrývky spájané najmä s uponáhľaným životným štýlom a nekvalitným spánkom dospelých. Avšak ich…
Read More8 výhod záťažových prikrývok, o ktorých ste (možno) nevedeli
Záťažové prikrývky sa tešia stúpajúcej popularite aj v našich končinách. Zamilovali si ju nielen ľudia…
Read MoreLiečba dotykom: Úloha záťažových prikrývok v psychoterapii
Záťažové prikrývky vznikli na podporu liečby autizmu v 60.rokoch. Odvtedy sa však možnosti ich využitia…
Read MoreHistória záťažových prikrývok
Gravity Blankets oslávili v marci tohto roku prvý rok na česko-slovenskom trhu. Aj keď v…
Read More
Pridaj komentár